fbpx

Jak znaleźć dobrą szwalnię?

Zamierzasz wystartować z własną marką odzieżową? W takim razie temat szwalni jest jednym z pierwszych, którymi musisz się zająć. Nawet najlepszy projekt nie obroni się, jeśli będzie wykonany byle jak. Ale jak znaleźć dobrą szwalnię? Czym kierować się przy wyborze? Czytaj dalej.

Jak znaleźć dobrą szwalnię? Od czego zacząć?

Zauważ, że słowo „dobry” jest tak ogólne, że każdy może utożsamiać je z czymś innym. Dobry to tani, szybki, czy wysokiej jakość? A może jeszcze coś innego? Jedno jest pewne – dobry to taki, który będzie spełniał Twoje oczekiwania. Dlatego, w pierwszej kolejności musisz określić swoje cele. Przede wszystkim stwórz projekt, a potem zastanów się:

  • jaki nakład planujesz;
  • jaki masz budżet;
  • czy chcesz otrzymać „czystą” odzież, czy zależy Ci także na zdobieniach;
  • kiedy chcesz wystartować ze sprzedażą.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze szwalni?

Wybór szwalni to ważna i trudna decyzja. Poniżej przygotowałem listę rzeczy, które warto uwzględnić, robiąc rozeznanie na rynku.

Minimalny nakład

Niektóre szwalnie wprowadzają minimalne limity nakładu. Oznacza to, że przyjmują zlecenia, np. dopiero od kilkuset sztuk odzieży. Co prawda, czasem można zamówić mniej, ale przełoży się to na wyższy koszt usługi.

Oczywiście, jeśli stawiasz na produkcję masową, ta kwestia nie będzie problemem. Pamiętaj, jednak, że możesz wystartować z własną marką odzieżową przy nakładzie, np. 20 sztuk. Mniejszy nakład to zawsze mniejsze ryzyko. W takiej sytuacji musisz szukać tylko firm, które przyjmują mniejsze zamówienia. Więcej o tym pisałem tutaj.

Jak znaleźć dobrą szwalnię? – łatwy kontakt

Ten aspekt z pewnością uda Ci się zweryfikować już na etapie poszukiwań. Pamiętaj, że Twój biznes opiera się na szwalni. Współpraca powinna przebiegać sprawnie.

Sprawdź więc, jakie formy kontaktu oferuje dana szwalnia i, jak szybko odpowiada na zapytania. Jeśli na zwrotnego e-maila, czy SMS-a musisz czekać tygodniami, a o rozmowie telefonicznej możesz tylko pomarzyć – nie zapowiada się dobrze. Lepiej poszukaj innego zakładu.

Zaplecze technologiczne

To jak wyposażona jest dana szwalnia, przełoży się na jakość i estetykę wykonania odzieży. Owerlok, stebnówka, czy renderka to podstawowe maszyny, jakie powinny znaleźć się w każdym zakładzie, który zajmuje się szyciem bluz, czy T-shirtów.

Jeśli zastanawiasz się, do czego służą ww. maszyny, sprawdź ten wpis.

Moce przerobowe danego zakładu

Ten aspekt powinny wziąć pod uwagę szczególnie osoby, które planują działać na masową skalę i potrzebują dużo sztuk odzieży „na już”. Nie każdy zakład da radę uszyć, np. kilkaset T-shirtów w tydzień. Na rynku są także niewielkie szwalnie, które nie będą w stanie przerobić dużych ilości w krótkim czasie. Jednak idealnie sprawdzą się w przypadku marek, którym zależy na indywidualnym podejściu i tzw. koronkowej robocie.

Konstrukcja kroju

Zależy Ci na konkretnym kroju? Dopytaj, czy dana szwalnia zajmie się jego konstrukcją i co ważne, weźmie odpowiedzialność za to, jak finalnie będzie wyglądał dany produkt. Jeśli nie – będziesz musiał skorzystać z usług zewnętrznego konstruktora, co z pewnością wpłynie na Twój budżet.

Pamiętaj, że nawet jeśli Twoja kolekcja składa się tylko z jednego modelu bluzy, to i tak będziesz potrzebował nie jednego, a kilku szablonów. Dlaczego? Ponieważ każdy rozmiar ma inne wymiary. Chodzi o tzw. stopniowanie rozmiarowe, za które trzeba dodatkowo dopłacić. Co więcej, mogą pojawić się inne nadprogramowe koszty, np. za uszycie prototypu, digitalizację form odzieżowych.

Koszt usługi

Nie każda szwalnia ma swoją stronę internetową, a jeśli już ma, to nie zawsze umieszcza na niej cennik. Co więcej, część projektów wyceniania jest indywidualnie. Na ostateczny koszt usługi mogą wpływać, m.in.: rodzaj i gramatura materiału, nakład, czas realizacji, poziom trudności danego modelu.

Nie pozostaje więc Ci nic innego, jak skontaktować się bezpośrednio z każdą szwalnią i porównać otrzymane oferty.

Usługi dodatkowe

Są szwalnie, które zajmują się jedynie odszywaniem i takie, które oferują, np. zdobienie odzieży. Dla przykładu w Clomake możesz zamówić wszycie metek z Twoim logo. Wystarczy, że wykupisz usługę, podasz nam kilka szczegółów i dołączysz projekt grafiki, jaka ma się znaleźć na metce.

Jak znaleźć dobrą szwalnię? – podsumowanie

Znalezienie dobrej szwalni to niełatwe zadanie. Mam jednak nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci podjąć dobrą decyzję.

Ze swojej strony chciałbym, zaproponować Ci nasze usługi. Oferta Clomake to T-shirty i bluzy o kroju boxy oraz oversize, a także spodnie dresowe. Szyjemy już od 1 sztuki. Możesz więc niewielkim kosztem sprawdzić, czy chcesz powierzyć nam uszycie większej partii odzieży. 

Scroll to Top