fbpx

Podstawowe maszyny w szwalni odzieży

Poniższym wpisem chcę otworzyć serię „Szwalnia od kuchni”. W artykułach z tego cyklu postaram się przybliżyć Ci, jak pracujemy w Clomake. Dzisiaj pokażę, jakich maszyn używamy, by stworzyć T-shirt, bluzę, czy spodnie dresowe w jakości, jaką pokochaliście. Oto podstawowe maszyny w szwalni odzieży.

Nóż krojczy, czyli must have każdej szwalni

Zanim powstanie T-shirt, bluza, czy spodnie dresowe musimy z belki dzianiny o szerokości ok. 160 cm wyciąć poszczególne składowe: rękawy, przody, tyły, kieszenie, kaptury, ściągacze. Wycinanie wszystkiego nożyczkami byłoby żmudną pracą. Na szczęście istnieją maszyny, które znacząco usprawniają ten etap.

Nóż krojczy pionowy, bo o nim mowa, to urządzenie wyposażone w silnik, ostrze ustawione pionowo, stopę i uchwyt do trzymania. Jak wygląda takie krojenie? Operator włącza silnik, ustawia wysokość i docisk cięcia, a następnie trzymając za specjalny uchwyt, przesuwa nóż po stole krojczym i wycina elementy według szablonu. Co ważne, nożem da się operować w każdą stronę. Można wycinać nie tylko duże partie materiału, ale także drobne elementy wymagające precyzji, czy zaokrąglenia.

Pod nóż KRART KF-AU, który mamy w Clomake, możemy włożyć partię materiału o grubości do 11 cm. Dzięki temu za jednym zamachem, w zależności od rodzaju dzianiny, otrzymujemy co najmniej kilkanaście takich samych elementów.

Podstawowe maszyny w szwalni odzieży – maszyny do szycia

Krojenie mamy za sobą. Czas na szycie, czyli łączenie wszystkich elementów tak, aby powstał T-shirt, bluza lub spodnie dresowe. Być może się zdziwisz, ale przy tym etapie wykorzystujemy nie jedną, a aż 3 maszyny. Każda z nich ma inne zadanie.

Owerlok

W pracowni Clomake mamy Owerlok JUKI MO-6814S 4-nitkowy, 2-igłowy. Przy użyciu tej maszyny jednocześnie zszywamy i wykańczamy brzegi dzianin, a wbudowane noże obcinają nadmiar materiału. W efekcie otrzymujemy estetyczny i mocny szew, a materiał nie rozciąga się i nie faluje się (to szczególnie istotne w przypadku dzianin).

Jak sama nazwa wskazuje, owerlok szyje ściegiem owerlokowym. Na naszych produktach możesz zaobserwować ten ścieg, dopiero kiedy wywiniesz, np. koszulkę na lewą stronę.

Ścieg owerlokowy na białej koszulce, prawa i lewa strona

Owerlok można wykorzystywać również tylko do wykańczania, czyli tzw. obrzucania. Zabieg ten stosuje się przede wszystkim przy tkaninach, aby nie pruły się i nie strzępiły.

PS.: O tym, czym różni się dzianina od tkaniny, przeczytasz tutaj. 😊

Stebnówka automatyczna

Kolejna maszyna w naszej kolekcji to Stebnówka JACK A2 B-C. Szyje ona jedynie ściegiem prostym, który z każdej strony wygląda tak samo. Przypomina przerywaną linię prostą. Zobacz, jak prezentuje się ten ścieg na naszych koszulkach:

Ścieg prosty na białej koszulce

W Clomake stebnówki używamy do przyszywania:

  • kieszeni typu „kangurek” w bluzach;
  • gum i kieszeni w spodniach dresowych;
  • lamówki w koszulkach i bluzach;
  • metek z logo klienta oraz, tzw. rozmiarków.

Renderka (coverlock)

W Clomake używamy wyłącznie dzianin. Nie mogło więc zabraknąć także renderki, która świetnie nadaje się do szycia z materiałów rozciągliwych. W naszej pracowni swoje miejsce znalazła Renderka JACK W4-D-01GBx356 3-igłowa, 5-nitkowa. Tworzy charakterystyczny ścieg drabinkowy, który inaczej wygląda na lewej, a inaczej na prawej stronie. Zerknij na poniższe zdjęcie.

Wygląd ściegu drabinowego na białej koszulce, z prawej i lewej strony

W Clomake renderkę wykorzystujemy do:

  • podkładania (podwijania) dołów i rękawów w koszulkach;
  • rozszywania szwów owerlokowych w bluzach (dzięki temu zabiegowi bluza lepiej się układa).

Podstawowe maszyny w szwalni odzieży – podsumowanie

Być może, zastanawiasz się, czy rzeczywiście do uszycia zwykłego T-shirtu potrzeba aż tyle maszyn. I tak, i nie. Da się wyciąć wszystkie elementy nożyczkami, da się uszyć koszulkę na zwykłej (tzw. wieloczynnościowej) maszynie do szycia. Jednak taki scenariusz sprawdzi się, jeśli mamy do uszycia kilka sztuk odzieży i to bardziej na własny użytek.

Przy dużym nakładzie byłaby to po pierwsze strata czasu. Tutaj przykład: maszyny wieloczynnościowe szyją także owerlokiem, ale nie posiadają wbudowanych noży. Oznacza to, że nadmiar dzianiny trzeba by odcinać ręcznie. Problematyczne byłoby także przełączanie się pomiędzy poszczególnymi ściegami. Poza tym ze względu na ilość igieł i nici, nie każdy ścieg da się stworzyć na takiej maszynie.

Po drugie, korzystając ze zwykłej maszyny do szycia, nie uzyskalibyśmy takiej jakości i estetyki wykonania.

Na koniec, chcę podkreślić, że wymieniłem tutaj maszyny, których używamy w Clomake. W zależności od profilu działalności danej szwalni mogą być potrzebne inne urządzenia, np. podszywarki, czy guzikarki.

Scroll to Top