fbpx

Gramatura materiału (dzianiny, tkaniny) – co oznacza?

Szukasz idealnej dzianiny lub tkaniny na ubrania do swojej kolekcji? A może po prostu chcesz kupić sobie bluzę, czy T-shirt? W opisach produktów często można znaleźć informacje na temat gramatury danego materiału. Co właściwie oznacza ta liczba? Co mówi nam o danym produkcie i jak wpływa na jego jakość? Odpowiedź poniżej.

Gramatura materiału – co to jest?

Gramatura materiału to wyrażona w gramach waga 1 m2 danej dzianiny lub tkaniny. Zatem, jeśli widzisz dopisek 150 g/m2 oznacza to, że 1 m2  tego materiału waży 150 g.

O czym świadczy gramatura materiału?

Na wstępie chcę podkreślić, że gramatura nie jest bezpośrednim wyznacznikiem jakości materiału. Na wartość tego parametru wpływa przede wszystkim grubość nitek użytych do wyprodukowania materiału oraz gęstość splotu. Zatem gramatura mówi nam przede wszystkim o tym, jak ciężki, gruby i „mięsisty” jest materiał. Ogólna zasada jest taka, że cienki materiał będzie miał niższą gramaturę, a grubszy – wyższą.

Pośrednio gramatura materiału określa też jego:

  • wytrzymałość;
  • odporność na gniecenie;
  • sposób układania się;
  • właściwości izolacyjne.

Gramatura materiału jest ważna, ale nie powinna być jedynym parametrem, jakim kierujemy się przy wyborze. Nawet wysokogatunkowy materiał może być cienki i lekki, a co za tym idzie, będzie miał niską gramaturę. Zdarza się, że materiał o wartości 150 g/m2 będzie lepszy niż ten o gramaturze 210 g/m2. Warto więc wziąć pod uwagę także inne parametry, takie jak typ i jakość włókna.

Jaka jest najlepsza gramatura dzianiny/tkaniny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz użyć danego materiału. Jak już wspomniałem wyżej, nie zawsze wyższa wartość będzie lepsza. Dla przykładu, do uszycia grubego wełnianego płaszcza świetnie sprawdzi się materiał o gramaturze nawet 700 g/m2. Jednak, jak z pewnością się domyślasz, T-shirt, czy nawet bluza uszyta z tego materiału wyglądałyby komicznie i stałyby się po prostu nieużyteczne. W przypadku T-shirtu zalecana jest dużo niższa wartość w przedziale 140-220 g/m2. Natomiast przy cieplejszych bluzach najlepiej celować powyżej 280 g/m2.

Zatem najpierw należy określić przeznaczenie danej tkaniny/dzianiny, a dopiero potem ustalić odpowiednią gramaturę. Musisz uwzględnić, m.in.:

  • rodzaj odzieży (bluza, sukienka, T-shirt, płaszcz, marynarka itd.);
  • sezon (letni, zimowy) – np. cieńsze materiały są bardziej przewiewne, więc będą lepsze w ciepłe dni; natomiast grubsze będą lepiej chroniły przed zimnem;
  • czy zamierzasz dodatkowo zdobić odzież (gramatura materiału może mieć wpływ na wygląd haftu, czy nadruku).

Jak samodzielnie sprawdzić gramaturę dzianiny?

By samodzielnie sprawdzić gramaturę danej tkaniny lub dzianiny, nie potrzebujesz do tego ani profesjonalnego sprzętu, ani 1m2 materiału. Wystarczy dokładna waga (można spróbować z kuchenną) i skrawek materiału. Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja i przykład.

  1. Zważ kawałek dzianiny/tkaniny (wartość wyrażona w gramach).
  2. Zmierz długość i szerokość tego kawałka.
  3. Oblicz jego pole powierzchni, czyli przemnóż długość i szerokość (wartość musi być wyrażona w m2).
  4. Podziel wagę kawałka materiału przez jego pole powierzchni.
  5. Otrzymany wynik to gramatura materiału.

Przykład:

Kawałek dzianiny o wymiarach 20 cm x 40 cm waży 20 g.

Jego pole powierzchni wynosi:

20 cm= 0,2 m

40 cm= 0,4 m

0,2 m x 0,4 m= 0,08 m2

Gramatura to:

20 g/0,08 m2 = 250 g/m2

Gramatura materiału – podsumowanie

Mam nadzieję, że pojęcie gramatury dzianiny/tkaniny stało się bardziej zrozumiałe. A jeśli zastanawiasz się, czym różni się tkanina od dzianiny, zerknij na ten artykuł.

Na koniec chcę podjąć jeszcze jedną kwestię. Produkcja dzianin nie zawsze jest stabilna. Powiedzmy, że deklarowana waga wynosi, np. 210 g/m2, ale dana partia produkcyjna może mieć zarówno 195 g/m2, jak i 225 g/m2. Najczęściej jednak różnice nie są większe niż 5%.

Scroll to Top