Ubranie to coś więcej niż sposób na zakrycie ciała i ogrzanie się. Codziennie daje ono szansę, aby pokazać światu swoją osobowość. Dlatego dobra jakość materiału i wybranie odpowiedniego kroju to dopiero wstęp do stworzenia ubrania, które pozwoli zidentyfikować się klientom z Twoją marką odzieżową. Liczą się intrygujące grafiki, a także drobne emblematy. To właśnie te elementy często przesądzają o tym, czy klient kupi dany produkt, czy po prostu przejdzie dalej. Chcesz wiedzieć, jakie metody zdobienia odzieży sprawdzą się w Twojej kolekcji? Czytaj dalej.
Przy wyborze metody zdobienia odzieży warto wziąć pod uwagę nie tylko trwałość, np. nadruku, ale także nakład. Niestety, nie każda metoda będzie dla Ciebie opłacalna, jeśli startujesz, powiedzmy, z 20 koszulkami. By ułatwić wybór, podzieliłem metody w zależności od nakładu marki.
Spis treści
Jakie metody zdobienia odzieży wybrać przy dużym nakładzie?
Duży nakład to szansa na zniżki w szwalni i drukarni. Pozwala na użycie lepszej jakości materiałów oraz metod zdobienia odzieży. Co masz do wyboru?
Haft
To najstarsza metoda zdobienia tkanin. Czy wiesz, że stosowany był już w starożytności, a w średniowieczu był ceniony tak samo jak malarstwo? Obecnie ludzkie ręce zastąpiły maszyny. Mimo to nadal uznaje się go za najszlachetniejszy i najbardziej ekskluzywny sposób zdobienia.
Haft jest odporny na uszkodzenia, praktycznie niezniszczalny. Jednak materiał, na którym ma się znaleźć, musi mieć odpowiednią grubość i wytrzymałość i nie da się odwzorować wszystkich kolorów.
Zapewne domyślasz się, że za wysoką renomą haftu stoi równie wysoka cena. W tym przypadku stawka zależna jest od takich elementów jak: stopień skomplikowania projektu, ilość ściegów, wielkość szczegółów użytych w projekcie czy rozmiar samego emblematu.
Sitodruk
Jeśli nie zdecydujesz się na haft, a zależy Ci na wyjątkowej trwałości, wybierz sitodruk. Jest odporny na pranie i uszkodzenia mechaniczne. Nie straszne są mu wilgoć i promieniowanie UV. Bardzo dobrze odwzorowuje kolory i przejścia tonalne. Nadruk wygląda naprawdę efektownie.
Być może zastanawiasz się, dlaczego sitodruk nie opłaca się przy małych nakładach? Przyczyny należy szukać w procesie przygotowania nadruku. Jest bardzo czasochłonny. Jeden kolor to jeden oddzielny szablon (matryca), który musi zostać specjalnie przygotowany. Łatwo się domyślić, że wysokie koszty produkcji to droższy produkt końcowy.
Co ważne, jeśli planujesz biały nadruk na czarnym materiale, zadbaj o wysoką jakość tkaniny i zastosowanej do nadruku farby. Wybór produktów z niższej półki może przyprawić Cię o ból głowy. Dlaczego? Ponieważ czerń ma tendencję do przebijania i biały nadruk nie będzie tak biały jak w Twoich założeniach.
Jakie metody zdobienia odzieży wybrać przy małym nakładzie?
Marzysz o tym, aby stworzyć własną kolekcję ubrań, ale masz mały budżet i boisz się, że polegniesz na zdobieniu ubrań? Spokojnie, coś da się zrobić.
Folia flex i folia flock
To najbardziej opłacalne rozwiązania przy mniejszych nakładach (nawet od 1 sztuki). Dlaczego? Ponieważ nie ma żadnych kosztów przygotowania, np. matryc. Cały proces to projekt, wycięcie wzoru, odseparowanie zbędnej folii, wprasowanie i gotowe. Przyznasz, że proste?
Odpowiednio wprasowana folia jest odporna na wysokie temperatury (do 80ºC) i wirowanie. Ma dużą paletę kolorów, jednak nie da się uzyskać efektu cieniowania i tonowania barw.
Zastanawiasz się, czym folie różnią się od siebie? Folia flex jest matowa, cienka, a jej powierzchnia elastyczna i płaska. Folia flock ma strukturę zamszu, jest grubsza i delikatnie wypukła.
DTG (Direct To Garment)
Jeśli myślałeś o sitodruku, ale wysokie koszty skutecznie Cię zniechęciły, to DTG (druk bezpośredni) będzie strzałem w dziesiątkę. Dobrze odwzorowuje barwy. Świetnie sprawdzi się przy skomplikowanych i realistycznych grafikach.
DTG nie wymaga specjalnego przygotowania formy drukarskiej, dzięki czemu jest opłacalne już od 1 sztuki. Cały proces przypomina drukowanie dokumentów. Wcześniej przygotowana grafika czy zdjęcie drukuje się bezpośrednio na tkaninie.
Atrament wnika we włókna i nie tworzy twardej skorupy. Nadruk jest niewyczuwalny w dotyku, nie marszczy się i nie kruszy, a materiał zachowuję swoją wyjściową strukturę.
DTG można wykonać tylko na naturalnych tkaninach lub domieszkach do 20 proc. Materiał z nadrukiem najlepiej prać na lewej stronie w 30ºC.
Sublimacja
Myślisz o T-shirtach full-print? Wybierz druk sublimacyjny. Jest opłacalny zarówno przy małych, średnich, jak i dużych nakładach. Ma sporo zalet, m.in.:
- wysoka jakość i nieograniczona gama kolorów;
- wysoka trwałość nadruku;
- szybki proces drukowania
- niewyczuwalny w dotyku, nie kruszy się.
Sublimacja jest procesem chemicznym, w czasie którego pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia nadruk wnika w strukturę materiału. Wykonuje się ją na włóknach poliestrowych, jednak dopuszczalne są niewielkie domieszki innych materiałów. Wysoką jakość zdobienia można osiągnąć jedynie na jasnych tkaninach.
Metody zdobienia odzieży – podsumowanie
Jak widzisz, jest z czego wybierać. Znajdzie się coś i dla osób z dużym nakładem, i tych, którzy dysponują nieco mniejszym budżetem. Co ważne, nawet przy niskim nakładzie da się wybrać metodę, która będzie trwała. Nie musisz więc martwic się, że przy tańszym rozwiązaniu nadruk odpadnie lub popęka po kilku praniach. Ważne, aby znaleźć firmę, która zna się na rzeczy.
A jeśli jesteś na etapie szukania szwalni, sprawdź naszą propozycję. Oferujemy czystą odzież, która będzie dobrą bazą pod wszelkie zdobienia. W Clomake uszyjemy Ci bluzę, koszulkę, czy spodnie dresowe już od 1 sztuki i, a jeśli zechcesz, doszyjemy także metki z Twoim logo.
My zajmiemy się szyciem. Tobie pozostaje dobrać odpowiednią metodę zdobienia i znaleźć firmę, która się tym zajmie, a potem… ruszaj podbijać świat mody.