fbpx

Dzianina, tkanina, materiał – czy wiesz, czym się różnią?

Osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w branży odzieżowej często pojęć: dzianina, tkanina, materiał używają zamiennie. Niestety, jest to błąd, który może utrudniać współpracę, np. ze szwalnią i rodzić niepotrzebne nieporozumienia. Wiążesz swoją przyszłość z produkcją lub sprzedażą ubrań? Czytaj dalej i sprawdź, czym różnią się te pojęcia.

Czym jest materiał?

Zacznę od podstawy podstaw, czyli materiału. Często wypowiadając to słowo, pierwsze skojarzenia kierujesz zapewne w stronę branży odzieżowej. Warto jednak wiedzieć, że to pojęcie jest bardzo szerokie. Mianem materiału określamy różne substancje, surowce, czy nawet zbiór informacji. Materiał jest bazą, z której powstają różne przedmioty. Może mieć różne właściwości i zastosowanie. Będzie to i plastik, i skóra i drewno, ale także różne tekstylia.

Zatem, samo słowo materiał może oznaczać wszystko, albo nic. Pokażę Ci to na przykładzie. Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie budowlanym i prosisz sprzedawcę o pomoc w wyborze materiałów budowlanych. Jestem przekonany, że jedno z pierwszych pytań będzie brzmiało: jakich? Mówiąc: materiały budowlane, co prawda zawężasz krąg poszukiwań, ale nadal sprzedawca nie wie, czego konkretnie potrzebujesz. Cegieł, styropianu, betonu, farb, czy fug?

Tak samo będzie w branży odzieżowej. Słowo materiał nie wnosi nic konkretnego. Jakie ma mieć właściwości? Co chcesz uszyć z tego materiału? Ubranka niemowlęce, odzież sportową, czy pościel? Materiał to zarówno dzianina, jak i tkanina. A jak za chwilę Ci wyjaśnię, każdy z nich może być wykonany z innych materiałów (czyt. len, bawełna, jedwab itp.) i znajdzie zastosowanie w innych rodzajach odzieży. Wiem, to skomplikowane… 😊.

Tkanina a dzianina – poznaj różnice

Zarówno dzianiny, jak i tkaniny, które mogą powstawać z różnych włókien (materiałów):

  • naturalnych, np. len, angora, skóra, wełna, jedwab, bawełna;
  • syntetycznych, np. akryl, elastan, poliamid, poliester;
  • sztucznych, np. modal, wiskoza, lyocell.

Tkaninę i dzianinę różni przede wszystkim sposób produkcji, który wpływa na właściwości obu wyrobów włókienniczych, a co za tym idzie ich zastosowanie.

Tkanina – jak powstaje?

Osnowa i wątek – tak nazywają się dwa układy nitek, z których powstaje tkanina. Osnowa biegnie wzdłuż, a wątek poprzecznie. Nitki przeplata się prostopadle. Mogą być wykonane z tego samego lub różnych materiałów. Proces, w którym powstaje tkanina, nazywamy tkaniem.

Na wszystkich poniższych zdjęciach są tkaniny. Jak widzisz, każda z nich jest inna. W zależności od doboru takich parametrów, jak: splot, grubość przędzy, czy gęstość osnowy oraz wątku ich wygląd i właściwości mogą się mocno różnić.

Tkaniny „trzymają formę”, są sztywne. Co prawda mogą być elastyczne, ale zazwyczaj są mało rozciągliwe. Dlatego wykorzystuje się je do szycia, np.: pościeli, bielizny, spodni jeansowych, obrusów, eleganckich koszul, garniturów, czy sukni wieczorowych.

Dzianina – jak powstaje?

Dzianina powstaje się z jednej lub wielu nitek. Nitki te tworzą sieć oczek, które układają się w rządki lub kolumienki. Bardzo dobrze widać to na poniższym zdjęciu.

W zależności, m.in.: od długości nitki w oczku, wybranego włókna, czy rodzaju splotu dzianiny mogą wyglądać bardzo różnie.

Dzianiny są miękkie i bardzo elastyczne. Rozciągają się we wszystkich kierunkach, dzięki czemu łatwo dopasowują się do ciała. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Właśnie dlatego szyje się z nich, m.in.: T-shirty, bluzy i spodnie dresowe, swetry, skarpety, rękawiczki.

Dzianina, tkanina, materiał – podsumowanie

Jak widać, materiał materiałowi nierówny. Materiałem w rozumieniu surowca może być, np. len. Z lnu powstaje przędza, czyli kolejny materiał (półprodukt). Z przędzy natomiast tworzy się tkaniny lub dzianiny, które także możemy nazwać materiałem. A z tkaniny lub dzianiny szyje się odzież, czyli gotowy produkt.

Oczywiście, w mowie potocznej mało kto różnicuje pojęcia: dzianina, tkanina, materiał. To zrozumiałe. Jednak, w kontaktach, np. ze szwalnią warto używać bardziej precyzyjnych określeń. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i być może nerwów na szukanie tego idealnego materiału. Dla ułatwienia – w Clomake używamy tylko dzianin. 😊

Scroll to Top